Bilginin Paylaşılmasının Önemi Nedir?

Elindeki mevcut bilgiyi paylaşmak etrafındaki insanların da sana bilgi paylaşımı yapmalarını sağlamanın en iyi ve adaletli yoludur şüphesiz. İş hayatında da sosyal hayatta da önemli olan ne kadar bilgiye sahip olduğun değildir. Mevcut bilgilerin seni bugüne getirmiştir ve bugünde kalmana yardımcı olur. Peki yarının için bir planın var mı? Her gün aynı şekilde yerinde saymak sana terfi kazandırır mı? Yada bilgi birikimini ve ufkunu iki katına çıkarır mı? Tabi ki hayır. Hayatın boyunca sana hiçbir şey katmayacağını düşündüğün insandan dahi kendine bir şeyler katabileceğini unutma. Bunu yapıp yapmamak tabi ki senin elinde ama bizden sana bir tavsiye: Mutlaka dene!

Tanınmak, Bilinmek

İş hayatında en önemli konulardan biri tanınmaktır. Tanınmak sana kişisel bir marka değeri katacak ve birçok konuda görüşüne başvurmak isteyen insanlar etrafını çevirecektir. Diğer insanların yeteneklerine daha fazla maruz kalması demek senin bir uzman gibi görünmen demektir. Bu yüzden başkalarına yardım etmekten çekinme bu senin için bir itibar meselesi.

İnovasyon!

“Bir elin nesi var iki elin sesi var.” Diyen atalarımız her zamanki gibi boşa konuşmamışlar ve bu zamana kadar bu sözler öylesine ulaşmamış. Tek başına tüm alanlarda uzman olman imkansız bunu hepimiz biliyoruz. Bu yüzden kendi alanın dışında farklı alanlarda uzmanlaşmış kişilerle kafa kafaya verirsen dikkate değer fikirler ve çözümler üretebilirsin. Paylaşmaktan ve yardım almaktan çekinme bu hem senin için hem de etrafındaki insanlar için gayet iyi bir durum.

Gerekli Motivasyonu Edinmek

Etrafındaki farklı becerileri ve yetenekleri görmen seni hırslandırır ve hırs dozunda olduğu müddetçe senin için bulunmaz bir itici güç görevi görür bunu unutma. Her insanın içinde bir yerlerde bir cevher vardır ve bu cevherleri ortaya çıkarmak için motive olmaya ihtiyaç duyarız. İçindeki cevheri ortaya çıkaran arkadaşlarınla oturup kalkman, sohbet etmen, nasıl yaptığını anlamaya çalışman senin için bulunmaz bir nimet. Bunun farkında olmak sana çok şey kazandıracak güven bana.

Takım Ruhu Önemli

Bir problemi çözmek için veya bir projeyi gerçekleştirmek için bir takım kurduğunda hepinizin yegane hedefi, işi kısa sürede ve en iyi şekilde halletmek olacak ve bu gerçekleşirken hepiniz tüm yeteneklerinizle canla, başla çalışacaksınız. Hepinizin ortak bir gaye için bu kadar çabalaması da bir takımın parçası olarak takım ruhu kazanmanızı sağlayacaktır. Unutma bir her zaman sıfırdan büyüktür ve en kötü birlik en iyi yalnızlıktan iyidir.

Hedef Hissi

Topladığın takımda herkes ortak bir hedef için çalışacak demiştim. Herkes bir şeyler yapmak isteyecek ve herkesin yetenekleri farklı olacak. Yetenekleri farklı olan insanların hepsinin zihninde oluşacak şey şu olacak: “Ben bu takım için hayati bir iş yapıyorum, ben olmasam bu iş olmazdı.” Kendisini takımın olmazsa olmazı olarak gören takım arkadaşları ise sorumluluk bilinciyle çok daha iyi çalışacak ve iş bittiğinde hepiniz eşit derecede emeğinizin karşılığını alabileceksiniz. Nereye fırlattığını bilmediğin okun şans eseri gidip hedefi on ikiden vurmasını bekleyemeyeceğine göre takımını kurmak için elini çabuk tutmalısın. Unutmadan! Bir takım kurarken takımın lideri olmak fikrini zihnine getirme bile.. Hepinizin eşit derecede takıma faydası olduğunu unutma.

Paylaş

Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir